Bauhaus Play
Művészet, design és fenntarthatóság az iskolában

Párbeszéd a játék, a művészet és a kísérletezés fontosságáról és szükségességéről az iskola terében

100 évvel a Bauhaus-mozgalom megjelenése után, aknavásári diákok újraalkották a XX. század legnagyobb hatású művészeti, építészeti és formatervezési iskolájának eredeti gyakorlatait. Nyolc műhelyfoglalkozás keretében, az Asociația 37 által kidolgozott Bauhaus Play. Eredeti művészeti gyakorlatok az iskolában elnevezésű projekt tanulókat, művészeket, formatervezőket, iparművészeket, de tanárokat és szülőket is megszólított. A Bauhaus közösségre és dialógusra nyitott szellemében, a Costache Negri Főgimnázium hetedik osztálya változatos művészi technikák kipróbálásának a színhelyévé vált, ahol szokatlan, újrahasznosított anyagokkal, hulladékkal – nylon szatyrokkal, kartondobozokkal, fadarabokkal, elromlott játékokkal vagy régi ruhákkal is lehetett kísérletezni. A műhelyfoglalkozások során a tanulók a felelős fogyasztói magatartásról, a fenntartható helyi fejlődésről és a természeti erőforrások hatékony kihasználásáról beszélgettek, és részt vettek első tiltakozásukon, a Fridays for Future-n (Péntekek a Jövőért).

Abból kiindulva, hogy a megfigyelés és képzelet által megoldásokat találhatunk a jelen problémáira és egy jobb jövőt teremthetünk, a gyerekek kísérleteztek a kinetikus szobrászattal, a stopperóra által megszabott időre mázoltak, megtervezték és megépítették az ideális iskolát, újrahasznosított papírral dolgoztak, ékszereket és kimonókat alkottak műanyagból, betűtípusokat alkottak öntapadós pontok százaiból, bútort készítettek kartonból, az üveg új hasznosítási lehetőségeit találták ki, textilinstallációkat szabtak és fontak.
Irina Bălan, Ștefan Radu Crețu, Lea Rasovszky, Adina Rusu, Borbala Ferencz, Radu Manelici, Horațiu Oltean, Ștefan Șova, Ioana Ciolacu voltak a kulturális nevelők és művészek, akik a kísérletek folyamán irányították és bátorították a gyerekeket kreativitásuk kibontakoztatásában és kritikai érzékük fejlesztésében.

 „Az aknavásári tapasztalat ismét meggyőzött gyermekeink kiaknázatlan kreatív potenciáljáról. Új gondolkodási témákkal ösztönözve, anyagokkal és eszközökkel, ha kihozzuk őket a padokból és hagyjuk mozogni, úgy improvizálnak, mint a hivatásos művészek, formákat keresnek, számolnak, mérnek, komponálnak, magyaráznak, miközben egyetlen tevékenységben egyesítik a különböző tantárgyakban megszerzett képességeiket, eggyé kovácsolván ezeket kulturális kompetenciává.” – Ștefan Radu Crețu, szobrász.

A projekt egy együttműködésből született, olyan berlini Bauhaus-küldöttekkel, akik már 2018 óta tesztelik a Bauhaus-technikákat állami iskolákban. A Bauhaus Play-projekt tapasztalatából kiindulva, október 29-én a játék, a művészet, a kísérletezés fontosságáról és szükségességéről beszélgetünk a projekt kezdeményezőjével, Irina Bălannal (Kortárs Művészeti Kör, Aknavásár), és Lea Rasovszky képzőművésszel, művészeti oktatóval (MATKA) a helyi tanárokkal, művészekkel, kulturális szervezőkkel és minden érdeklődővel.

A Bauhausról

A Bauhaus művészeti iskola és mozgalom Németországban jelent meg 100 évvel ezelőtt Walter Gropius építész irányításával, olyan ideális módon ötvözve a művészeteket, építészetet, formatervezést, színházat, táncot, fotográfiát és bútortervezést, mely a mai napig hatással van ránk.

A pedagógiáról

Az Aknavásári Kortárs Művészeti Kör célja, hogy növelje a tanulók művészet iránti érdeklődését rendszeres rendezvényei által: találkozók kortárs művészekkel, bemutatók, nem formális megbeszélések, műhelyfoglalkozások, múzeum- és galérialátogatások.